Vôňa bylín po taliansky 13 rokov ago

Po úžasnom roku  plnom skúseností a júnovom aromaworkshope, ktorý voňal blížiacim sa letom som sa aj ja sama vybrala hľadať nové podnety, vízie, informácie a samozrejme vône. Cesta ma zaviala do útulného a bylinami prevoňaného kraja PIEMONT, presnejšie do historického regiónu Monferrato.


Tento región sa nachádza 50 km severne od talianskeho prímorského mesta Savona. Monferrato je krajina zvlnených pahorkov a kopcov ležiaca vo výške okolo 650 metrov nad morom, pripomínajúca kopanice na Myjave. Miesto drevených domčekov tu však stojí pár kamenných usadlostí a na poliach nájdete lány plné voňavých bylín.

Pre domácich tu v júni deň začína už o piatej ráno, hneď ako spoza kopcov začne hriať slnko. Niet sa čo čudovať, veď v tomto čase sa na plné obrátky začína so  zberom bylín, z ktorých sa destilujú éterické oleje. Okrem bylín sa tu pestuje veľa ovocia, stáča levanduľový med  a prostredie praje aj chovu krásnych koní.

Začnem však poporiadku. V roku 1986 v regióne vznikla kooperácia Agronatura, ktorá začala s biodynamickým pestovaním liečivých bylín. Začiatkom 90. rokov v spolupráci s firmou Primavera začali s destiláciou čistých éterických olejov v bio kvalite. Ako prvá sa tu začala pestovať a destilovať levanduľa, neskôr pribudli fenikel, majoránka, medovka, mäta, harmanček rímsky, rozmarín, šalvia a yzop.

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Medovka (Melissa officinalis)

Medovka (Melissa officinalis)

Slamienka (Helichrysum italicum)

Slamienka (Helichrysum italicum)

Okrem týchto bylín sa tu pestuje aj bazalka, tymián, dobromyseľ, nechtík, slez a mnohé ďalšie, z ktorých sa po usušení balia čaje a koreniny do kuchyne.

Strávila som tu podnetný pracovný a  slnečný týždeň. Pri práci na poliach som sa naučila veľa o pestovaní, na lúkach som spoznávala nové druhy bylín a na svoje si prišiel aj môj nos, ktorý sa nasýtil vôňami medovky priamo pri destilácii éterického oleja. Popri tom všetkom som spoznala veľa nových priateľov-aromaterapeutov, s ktorými sme si vymenili veľa informácií a skúseností z praxe.

Krásne a voňavé leto všetkým praje Monika (:-

No Replies on Vôňa bylín po taliansky

Commenting is Disabled on Vôňa bylín po taliansky