Čo je aromaterapia? Veľa ľudí si pod týmto slovom predstaví peknú vôňu v aromalampe. Áno aj to je súčasť tohto slova. Aromaterapia však zahŕňa omnoho viac.

„VYUŽÍVANIE VôNE AKO LIEKU“, takto definoval aromaterapiu francúzsky chemik R.M.Gattefose, ktorý tento termín zaviedol do lekárskej praxe v tridsiatych rokoch 20. storočia a položil tak základy modernej aromaterapie.
Používanie rastlinných vôní k ochrane, upevneniu a obnoveniu zdravia má však omnoho dávnejšiu a bohatšiu tradíciu.

V dnešnej modernej dobe, v ktorej konzumujeme v potravinách veľa chemických farbív, konzervantov, syntetických hormónov a iných chemických látok je naša schopnosť používať čuch oslabená, otupená a od detstva do dospelosti klesá, napriek tomu, ze náš nos, teda čuchový orgán je schopný rozoznať až 1000 druhov vôní.

Ako sa to deje?
Oblasť nosu, ktorá je citlivá na vôňu sa nachádza v hornej časti našej nosnej dierky, v tzv. čuchovej dutine, ktorá je vystlaná špeciálnym kožným tkanivom-epitelom. Tento epitel sa skladá z čuchových buniek, ktoré zbierajú informácie o vôňach okolo nás. Všetky tieto bunky sú spojené s mozgovým centrom podobne ako elektrické siete v meste. Čuchové mozgové centrum sa nachádza v najstaršej časti mozgu, hneď vedľa tohto centra je uložený limbický systém, zodpovedný za naše emócie. Preto sú všetky vône emocionálne podfarbené. Práve vône najrýchlejšie prebúdzajú našu pamäť avšak nie logickú, ale emocionálnu .

Vône, ktoré rastliny uvoľňujú do okolitého prostredia obsahujú veľké množstvo rôznych biologicko aktívnych organických látok, ktoré pôsobia na fyziologické funkcie človeka (napr. na tlkot srdca, dýchanie, na naše svaly a cievy) a pôsobia aj na emócie človeka. Rastliny uvoľňujú tiež fytoorganické látky, ktorých súčasťou sú fytoncidy. Sú to veľmi účinné antibiotické látky, ktoré okrem obrannej schopnosti proti bakteriám majú aj schopnosť čistiť vzduch a znižovať množstvo škodlivých prímesí v ňom.

Do ľudského organizmu prenikajú tieto látky dvomi spôsobmi a to dýchaním, ktoré sme spomínali vyššie a pokožkou a sliznicami. Pórmi pokožky sa tieto látky dostávajú do buniek, do krvného a lymfatického systému. Aromatické látky majú miestny aj celkový účinok na nervovú sústavu a na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou.
Vône, teda aromatické látky, sa nachádzajú v každej rastlinke, sú jej podstatou, základom, dušou. Niektoré rastliny ich majú uložené v kvetoch (ruža, pomarančový kvet) iné v listoch (tea tree), plodoch (bergamot) alebo koreňoch (vetiver), vo forme malých olejových kvapiek. Tieto vonné látky, ktoré získavame z rastliniek rôznymi spôsobmi (parovodnou destiláciou, extrakciou, a iné) nazývame ÉTERICKÉ OLEJE.

Éterické oleje sú vysoko koncentrované, preto sa v aromaterapii používajú na pokožku riedené, zmiešané s nosičmi, základnými rastlinným olejmi, ktoré majú blahodárny vplyv na pokožku a v správnom pomere s éterickými olejmi vedia vytvoriť kombináciu, ktorá zosiluje liečebný proces pri danom probléme.

Tak ako je každý človek jedinečný, tak aj každý aromaterapeutický olej sa vytvára na základe individuálnych potrieb a požiadaviek svojho budúceho majiteľa. Pre správny terapeutický účinok je nevyhnutné používať iba čisté éterické oleje – teda prírodné rastlinné esencie získané správnym postupom. Používať chemické kópie prírodných esencií nemá veľký význam, pretože nemajú žiadne liečivé účinky.