Liečivé olejčeky (Baječná žena č. 30 z 19.7.2010) 14 rokov ago

Radí Monika Véghová, aromaterapeutka

Esenciálne oleje dokážu odbúravať únavu, podporiť regeneráciu organizmu, liečiť a slúžia aj ako prevencia chorôb. V žiadnom prípade ich nepoužívajte neriedené priamo na pokožku, je potrebné ich najskôr zmiešať s rastlinným olejom. Jedinou výnimkou sú ľevanduľový olej a tea tree. Najefektívnejší spôsob používania: potieranie olejmi, obklady, kúpele, inhalácia.

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

V čistej podobe je vynikajúcim prírodným repelentom, dezinfikuje rany, účinne pôsobí pri ošetršní odrenín a popálenín. Hojí kazvy, regeneruje poškodenú pokožku, ochladzuje, tlmí menštruačné kŕče, bolesti hlavy, migrény a znižuje krvný tlak. Využíva sa pri nespavosti, nervozite a úzkosti, po dlhej ceste na uvoľnenie.

Náš tip

Zmiešanú s prírodným rastlinným olejom (jojobovým alebo sezamovým) ju doprajte pokožke po slnení na upokojenie, hydratáciu a regeneráciu.

Čajovník tea tree (Melaleuca alternifolia)

V čistej podobe sa používa ako prírodné mantibiotikum. Skvelo lieči afty, bolesti ucha, herpes, bolesti hrdla, bolesti zubov, boľavéé ďasná, akné, rezné rany,infekcie nechtov, krvné výrony, vriedky v nose, bodnutia po komároch, kandidové plesňové ochorenia. Posilňuje psychiku pri stavoch vyčerpania.

Náš tip

V prípade potreby môžete tea tree aplikovať priamo na postihnuté miesto.

Mäta pieporná (Mentha piperita L.)

Znižuje prah bolestivosti, upravuje trávenie, napríklad pri kalike, nevoľnosti, zápche a nadúvaní. Posilňuje nervovú sústavu pri migrénach, závratoch, zlej pamäti, zhoršenej koncentrácii, vyčerpaní. Má aj protiinfekčné účinky.

Náš tip

Kvapnite si 1-2 kvapky na papierovú alebo textilnú vreckovku a podľa potreby si privoňajte. na dlhé pochody či tanečné večery si natrite chodidlá zospodu mätovým olejom.

POZOR!

Mali by sa mu vyhnúť ľudia so srdcovými ťažkosťami, tehotné, epileptici a neodporúčame ju ani pre deti do 5 rokov.

Geránium (Pelargonium graveolens)

Má protizápalové účinky, používa sa pri zápaloch močových ciest, na reguláciu tekutín, v klimaktériu.

(pre zobrazenie článku kliknite na obrázok)

No Replies on Liečivé olejčeky (Baječná žena č. 30 z 19.7.2010)

Commenting is Disabled on Liečivé olejčeky (Baječná žena č. 30 z 19.7.2010)