Cyprus pravý 12 rokov ago

Cyprus pravý (lat. Cupressus sempervirens), pre mnohé staroveké národy známy ako posvätný strom raja a smrti, často stával na nádvoriach palácov, chrámov a pri miestach posledného odpočinku. Jeho drevo bolo považované za nezničiteľné a preto ho aj Alexander Veľký použil na stavbu svojej námornej flotily.

Tento štíhly stálezelený ihličnan kľudnej krásy, vynímajúci sa na jemne zvlnených vŕškoch stredomoria, pochádza z južnej Európy. Dorastá do výšky 25-45 metrov. Z malých kvetov vznikajú guľaté, šedohnedé šišky. Väčšinu éterického oleja obsahuje práve čerstvé tmavozelené ihličie. Jeho účinky využívali pri liečení už starí Asýrčania a Egypťania.

Cyprusový éterický olej sa získava parovodnou destiláciou z vetvičiek a šišiek. Hlavným účinkom je oživenie a regulácia krvného obehu. Jeho obnovujúce a tonizačné účinky na žily, spolu so zvierajúcimi účinkami, sa využívajú pri liečbe hemoroidov, kŕčových žíl a opuchov. Vďaka schopnosti harmonizovať krvný obeh je dôležitým prostriedkom pri menštruačných problémoch. Pre jeho  silné antispazmatické a detoxikačné  účinky sa používa pri liečbe astmy, akné  a reumatických bolestiach. Spolu s cédrovým olejom sa veľmi úspešne podieľa pri liečbe sennej nádchy.

Na psychickej úrovni cyprusový olej ako oporný pilier pomáha prijať zmeny vnútornej aj vonkajšej povahy. Posiluje telesného, vitálneho ducha pľúc, odháňa výčitky a posiluje optimizmus. Odporúča sa ľuďom s vedomou snahou nájsť nové smery, ktorí majú často skryté sklony pochybovať o sebe. Éterický olej z cyprusu pomôže vniesť jasnosť a poriadok do príliš roztekanej mysle, dostať na povrch prekážajúce pocity  z podvedomia a uvoľniť energiu pre hľadanie vlastnej cesty.

No Replies on Cyprus pravý

Commenting is Disabled on Cyprus pravý