Kardamóm 13 rokov ago

Kardamóm (lat. Elettaria cardamomum), jedno z najstaršie používaných korení je v Indii a na Strednom východe známe aj pod názvom Zrno raja. Poznali ho v starom Babylone a dodnes sa využíva pri liečení tak v čínskej ako aj v ajurvédskej medicíne. Trstine podobná trvácna  rastlina dorastajúca do výšky až troch metrov so svetložltými plodmi pochádza zo Srí Lanky a južnej Indie. V plodoch sa nachádzajú semená,  ktoré obsahujú esenciálny olej nezameniteľnej vône.

Jeho účinky z neho robia ideálneho pomocníka pri liečení na fyzickej aj psychickej úrovni.

Kardamómový éterický olej sa získava parovodnou destiláciou semien  a má teplú, korenenú, balzamovú, jemne kafrovú vôňu. Tradične sa používa na veľa rôznych problémov, vrátane zadržiavania tekutín, kašlu a nervových problémov. Je cenený aj ako jemné afrodiziakum.  Kombinácia látok obsiahnutých v oleji pomáha na jednej strane odstraňovať zažívacie problémy  a nevoľnosť, brušné krče, štikútku a nafukovanie. Na strane  druhej sa jeho antibakteriálne a antivírusové účinky  používajú pri liečbe ochorení priedušiek, astme a bronchitíde.  Tento olej je tiež jemným tonikom pre mozog a nervový systém.  Zlepšuje naše sústredenie a súčasne nás zbavuje napätia. Má prirodzene stabilizujúce a harmonizujúce účinky.

Na psychickej úrovni sú afrodiziakálne a povzbudzujúce vlastnosti kardamómového oleja nápomocné pri obnovovaní “chuti do života.” Keď nás obavy a zodpovednosť tlačia k zemi a skúšajú našu odolnosť, olej nás uvoľní a pritom spevní naše rozhodnutia. Kardamóm je spojený s Býkom, symbolom stability, hojnosti a radosti, pomáha nám prijať život taký aký je, súčasne nás zdvíha a znovu prebúdza hlad po živote a jeho daroch.

No Replies on Kardamóm

Commenting is Disabled on Kardamóm