Vavrín pravý 14 rokov ago

Vavrín pravý (lat. Laurus nobilis), známy tiež ako bobkový list,  je stále zelený krík alebo malý strom, dorastajúci až do výšky 20 metrov. Pochádza zo stredomoria, ale rastie takmer na celom svete. Bol zasvätený Apolónovi, gréckemu bohovi svetla, poézie a veštenia. V Delfách bol vavrín jednou z vizionárskych rastlín.

Lekárska hodnota vavrínu bola známa už od dávnych čias.

Vavrínový esenciálny olej sa pripravuje parovodnou destiláciou z listov  a vetvičiek. Pôsobí ako pľúcne antiseptikum a prostriedok uľahčujúci vykašliavanie. Prináša úľavu pri prechladnutí, zápale horných dýchacích ciest a chronickej bronchitíde. Pomáha pri liečbe angíny a zväčšených lymfatických uzlinách. Spolu s pomarančovým či tymiánovým esenciálnym olejom sa aplikuje pri plynatosti, kolike a nafúknutom bruchu. Používa sa tiež pri reumatizme a osteoartritíde.

Na psychickej rovine pomáha  skoncentrovať myseľ, posilňuje pamäť a odstraňuje chronickú nervovú slabosť. Je vhodný pre osoby s nedostatkom sebadôvery, pochybujúcich o vlastných intelektuálnych schopnostiach, ktorým chýba energia a tvorivá odvaha.

Použitie Vavrínového éterického oleja je príjemné v každom ročnom období a je vhodné aj pre deti.

No Replies on Vavrín pravý

Commenting is Disabled on Vavrín pravý